Odstąpienie od umowy kredytu – czy tylko na formularzu otrzymanym od kredytodawcy?

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego jest jednym z najważniejszych uprawnień, które przysługują konsumentowi. Oznacza ono, że bez wskazywania jakichkolwiek przyczyn czy uzasadnienia, a co najważniejsze bez konsekwencji można zrezygnować z kredytu.

Pamiętać należy, że termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Termin ten będzie zachowany również wtedy, gdy przed upływem 14 dni prześlemy drogą listowną oświadczenie o odstąpieniu.

Wiele osób może zastanawiać się jednak, czy wykonując prawo odstąpienia musimy rzeczywiście skorzystać z formularza – wzoru, który został nam przekazany od kredytodawcy. Na marginesie wypada bowiem zauważyć, że firma udzielająca kredytu konsumenckiego ma obowiązek wydać kredytobiorcy wzór odstąpienia od umowy kredytu, który musi zawierać nazwę i adres siedziby kredytodawcy.

Powyższe nie oznacza wcale, że składając oświadczenie o odstąpieniu musimy skorzystać z formularza – wzoru otrzymanego od kredytodawcy. Takie oświadczenie możemy własnoręcznie sformułować. Ważne, aby pod treścią oświadczenia o odstąpieniu znajdował się nasz podpis. Ponadto w treści oświadczenia o odstąpieniu należy skonkretyzować umowę kredytową np. poprzez wskazanie daty jej zawarcia.

W treści niektórych umów kredytowych można znaleźć zapis, że kredytodawca może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy kredytu tylko poprzez wykorzystanie formularza kredytodawcy. Taka klauzula może mieć charakter klauzuli niedozwolonej, ale również może stanowić podstawę do skorzystania przez kredytobiorcę z sankcji tzw. kredytu darmowego (art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim).

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Ważne:

Zobacz także:

Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!