Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem (hipoteką)

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

W świadomości wielu kredytobiorców jest przekonanie, że skoro mieszkanie jest obciążone hipoteką ustanowioną na rzecz banku, który udzielił nam kredytu – to oznacza, że nie jesteśmy uprawnieni do jego zbycia. Jest to oczywiście pogląd błędny.

Fakt obciążenia naszego mieszkania hipoteką nie stanowi absolutnie żadnego ograniczenia dla zbywalności takiego mieszkania. W szczególności mieszkanie obciążone hipoteką można zbyć w drodze darowizny albo w drodze sprzedaży. W wielu sytuacjach sprzedajemy mieszkanie, ale nabywca dokonuje płatności bezpośrednio na rzecz banku, który dzięki otrzymanej płatności wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki.

W pełni dopuszczalne jest jednak również taka sytuacja, w której mieszkanie sprzedajemy na rzecz innej osoby, ale hipoteka pozostaje w mocy. Czynność taka jest ważna i dopuszczalna, nawet pomimo zastrzeżenia poczynionego w treści umowy kredytu hipotecznego, że kredytobiorca w okresie trwania kredytu nie dokona zbycia mieszkania. Co więcej – takie zastrzeżenie (zapis) w umowie kredytu hipotecznego może być rozpatrywane w kontekście abuzywności (klauzuli niedozwolonej).

Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką nie powinna rzutować negatywnie na sytuację prawną banku. Albowiem hipoteka pozostaje aktualna i nowy nabywca mieszkania staje się dłużnikiem rzeczowym odpowiadającym za zobowiązanie kredytowe do wysokości hipoteki i tylko z mieszkania, którego stał się właścicielem. A ponadto dłużnikiem osobistym pozostaje wobec banku również kredytobiorca, który zaciągnął kredyt i to pomimo tego, że dokonał sprzedaży mieszkania.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!