Dodatkowe koszty przy kredytach

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Decyzja o wzięciu kredytu została już podjęta? Zanim zaczniemy cieszyć się ze wsparcia finansowego powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest ono udzielane zupełnie za darmo. Każdy kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kredyt – niezupełnie darmowa pomoc finansowa

O kosztach okołobankowych mówi się najczęściej z perspektywy kredytu hipotecznego. Tak naprawdę każda taka pomoc od banku wiąże się z dodatkowymi płatnościami (w tym kredyt gotówkowy czy karta kredytowa). Sprawdźmy, z jakimi dodatkowymi kosztami możemy mieć do czynienia, korzystając z takiego wsparcia.

Podział obejmuje koszty bankowe (np. odsetkowe, związane z oprocentowaniem czy wysokością rat) oraz pozabankowe. Pierwsza grupa zależy w dużej mierze od tego, na jakie warunki zgadzamy się podczas podpisywania umowy z bankiem. Druga z nich jest znacznie bardziej wymagająca – należy liczyć się z wieloma dodatkowymi kosztami, które nie zależą od banku, ale instytucji biorących udział w transakcji.

Koszty okołobankowe – z czym należy się liczyć?

Weźmy za przykład kredyt hipoteczny. Decydując się pozyskanie wsparcia finansowego potrzebnego do zakupu nieruchomości, zgadzamy się na konkretne oprocentowanie oraz wysokość raty. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że w skład kredytu wchodzą także: prowizja, opłata przygotowawcza, koszt wyceny nieruchomości i ubezpieczenie. A to wciąż nie wszystko. Z faktu zaciągania kredytu korzystają również sądy, urzędy skarbowe i kancelarie notarialne – w przypadku zakupu nieruchomości konieczne jest pozyskanie aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej, a także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, co również kosztuje.

Jakich kosztów można uniknąć?

O ile dodatkowych opłat pozabankowych trudno uniknąć, o tyle koszty bankowe można zminimalizować lub zupełnie ich uniknąć. Przede wszystkim, warto wystrzegać się odsetek za niedotrzymanie terminu spłaty kredytu. Podczas podpisywania umowy z bankiem warto wynegocjować korzystniejsze warunki – w takim przypadku można wcześniej poradzić się doradcy kredytowego. Niższe koszty zagwarantujemy sobie także, mając przygotowany wkład własny lub dobrze planując wydatki.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!