Kredyt konsumencki – koszty usług dodatkowych

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

W umowie kredytu konsumenckiego mogą być zastrzeżone dla kredytodawcy odsetki oraz koszty pozaodsetkowe np. prowizja. Ale nie tylko. Z kredytem konsumenckim mogą być czasami związane opłaty wynikające z usług dodatkowych. Warto na nie zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogą znacznie podnosić koszty kredytu.

Zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim – koszty usług dodatkowych wchodzą w skład całkowitego kosztu kredytu, ale pod tym warunkiem, że ich poniesienie było niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania kredytu na oferowanych warunkach.

Jakie usługi dodatkowe stosowane są najczęściej przy umowie kredytu konsumenckiego?

– usługi ubezpieczeniowe

– usługi prowadzenia rachunku bankowego

– obsługa prawna kredytobiorcy

Bywają również czasami kompletnie abstrakcyjne usługi dodatkowe, które pozostają w całkowitym oderwaniu od umowy kredytu konsumenckiego np. obsługa/pomoc informatyczna.

Niestety w niektórych przypadkach kredytobiorcy są wprowadzani w błąd przez kredytodawców, że uzyskanie kredytu (lub uzyskanie kredytu na określonych warunkach) jest uzależnione do nabycia usługi dodatkowej. Tymczasem na ogół usługa taka ma charakter dobrowolny i zapewne, gdyby kredytobiorca o tym wiedział, to nie byłby nią zainteresowany.

Skoro – jak już zauważyliśmy – koszt usługi dodatkowej wchodzi w skład całkowitego kosztu kredytu, to nieuwzględnienie jej w tym koszcie przez kredytodawcę może stanowić naruszenie art. 30 pkt 10 ustawy o kredycie konsumenckim. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba będzie jednak udowodnić, że zakup usługi dodatkowej był obligatoryjny. Wówczas też będziemy mogli skorzystać z sankcji kredytu darmowego polegającej na spłacie kredytu bez odsetek i bez kosztów pozaodetkowych (art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim).

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!