Pożyczanie pieniędzy z głową

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Bez względu na to, ile zarabiamy i jakie są nasze potrzeby: czasem konieczne okazuje się wzięcie pożyczki. Najczęściej decydujemy się na pomoc rodziny lub kierujemy kroki do najbliższego banku. Jak pokazuje rzeczywistość, łatwo taką należność przyjąć, a znacznie trudniej oddać. Sprawdźmy, o czym pamiętać, decydując się na pożyczenie pieniędzy.

Bez względu na rodzaj zobowiązania finansowego należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Dzięki nim znacznie łatwiej spłacić dług oraz uchronić się przed późniejszymi, wynikającymi z tego kłopotami.

Przemyśl cel pożyczki

Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki. Być może uda się odłożyć potrzebną kwotę w ciągu kilku najbliższych miesięcy lub sięgnąć po oszczędności, bez konieczności zaciągania takiego zobowiązania. Niejednokrotnie chęć szybkiego zakupu okazuje się silniejsza niż zdrowy rozsądek.

Sprawdź swoją wypłacalność

Każdą pożyczkę należy spłacić. Przed podpisaniem umowy zastanów się, na jaką kwotę możesz sobie pozwolić oraz czy będziesz w stanie oddać ją bez większych problemów. Jeśli zdecydujesz się na pomoc banku, przygotuj się na to, że może sprawdzić Twoje dochody i na tej podstawie określić wysokość zobowiązania. Razem z doradcą ustal maksymalną miesięczną ratę, która nie pozbawi Cię stabilności finansowej.

Nie śpiesz się

Dobrze przemyśl swoją decyzję – pożyczka przez kilka najbliższych miesięcy będzie o sobie skutecznie przypominać. Nie możesz pozwolić sobie na przerwę w spłacaniu rat. Nie ulegaj także presji czasu podczas podpisywania umowy: dokładnie zapoznaj się z każdym szczegółem dokumentu, bez względu na to, czy podpisujesz go z bankiem czy ze znajomym, który postanowił Ci pomóc.

Nie ukrywaj się przed bankiem lub wierzycielem

Okazało się, że nie będziesz w stanie zapłacić za ratę w terminie? Nie udawaj, że problem nie istnieje – prędzej czy później wierzyciele odezwą się w tej sprawie, a gdy będzie już za późno, Twoje nazwisko wyląduje w rejestrze dłużników. W takim przypadku lepiej iść na ugodę: wiele instytucji godzi się na przedłużenie spłaty pożyczki lub proponuje inne, dogodne dla obu stron rozwiązanie.

Spłacaj pożyczkę regularnie

Nie jest to porada odkrywcza, ale bardzo istotna: jeśli bierzesz pożyczkę, sumiennie ją spłacaj. Dzięki temu w przyszłości staniesz się bardziej wiarygodny w oczach banku lub osoby, u której zaciągnąłeś zobowiązanie finansowe. Przekonasz się także, czy rzeczywiście warto szukać dodatkowych pieniędzy w takiej formie, czy lepiej oszczędzić na kolejny większy zakup.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!