Rodzaje kredytów

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Powodów dla wzięcia kredytu istnieje całe mnóstwo, a łączy je jedno: większe możliwości finansowe. Zwykle na zaciągnięcie zobowiązania finansowego decydujemy się ze względu na poważne zmiany w życiu, takie jak kupno mieszkania, organizacja ślubu bądź wyjazd za granicę. Stajemy wówczas przed dylematem: jaki typ kredytu wybrać, aby pokryć bieżące potrzeby? Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Kredyt gotówkowy

Zobowiązanie nazywane bywa również konsumpcyjnym i jak sama nazwa wskazuje, może zostać przeznaczone na dowolny cel. Służy temu, aby w pełni pokryć potrzeby kredytobiorcy związane z zakupem sprzętu AGD, RTV lub samochodu. Osoba, która zdecyduje się na pożyczenie pieniędzy od banku, może je wydać tak, jak uzna to za słuszne. Musi jednak wykazać, że będzie w stanie spłacać to zobowiązanie – zabezpieczenie stanowią dochody kredytobiorcy, na podstawie których bank określa liczbę i wysokość rat.

Kredyt hipoteczny

To szczególny rodzaj zobowiązania dedykowany konkretnej potrzebie – na kupno lub budowę nieruchomości. Od zobowiązania konsumpcyjnego różni się tym, że bank wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki. Możliwości finansowe w tym zakresie są znacznie większe – kwoty mogą oscylować nawet wokół kilkuset tysięcy złotych, natomiast spłata rozciągnięta zostaje na kilkadziesiąt lat. Jego otrzymanie obwarowane jest jednak wieloma wymogami. Kredytobiorca musi przede wszystkim udowodnić stabilność finansową oraz przygotować się na dodatkowe formalności.

Karta kredytowa

Zaspokajanie codziennych potrzeb konsumpcyjnych bez zbędnych formalności? To możliwe, jeśli zdecydujemy się na kartę kredytową. Bank udziela kredytu w formie limitu środków na przeznaczonej do tego karcie płatniczej, który następnie trzeba zwrócić w określonym przez umowę czasie. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wysokość zadłużenia wynosi dokładnie tyle, ile środków zostało zużytych – o ile zadłużenie zostanie spłacone w terminie. W przeciwnym razie należy liczyć się z odsetkami.

Kredyt konsolidacyjny

Bywają sytuacje, w których liczba spłacanych rat przerasta nasze możliwości. Pomocny może okazać się wówczas kredyt konsolidacyjny. Daje możliwość połączenia kilku zobowiązań w jeden kredyt. W związku z tym raty ulegają pomniejszeniu, a samo zadłużenie zostaje rozłożone w czasie. To sposób na to, aby spłacić wierzycieli i skupić się wyłącznie na uregulowaniu zobowiązania wobec banku.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!