Spłata kredytu przed terminem

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Czy mogę spłacić kredyt przed terminem? Oczywiście, że tak! Pytanie może się wydawać banalne, ale lepiej się upewnić i poznać swoje prawa, które związane są z sytuacją, gdy następuje spłata kredytu przed terminem.

Pierwsze skojarzenie, gdy następuje spłata kredytu przed terminem, to oszczędność na odsetkach, bo skoro szybciej spłacamy kapitał kredytu, to naturalne, że zapłacimy mniejszą kwotę odsetek. Uzyskujemy również wyższą zdolność kredytową tzn. możemy zaciągać nowe pożyczki i kredyty. Uwalniamy się także od samego zobowiązania kredytowego. Ale czy to wszystkie korzyści?

Zwrot prowizji kredytowej i innych kosztów a spłata kredytu przed terminem

Spłata kredytu przed terminem może przynieść również dużą korzyść finansową poprzez prawo do odzyskania części wszystkich kosztów kredytu, które dotychczas ponieśliśmy. Dzięki spłacie kredytu przed terminem możemy odzyskać w szczególności proporcjonalną część takich opłat tak:

– prowizja za udzielenie kredytu

– opłata przygotowawcza

– opłata administracyjna

– ubezpieczenie (składka ubezpieczeniowa)

– wynagrodzenie pośrednika kredytowego

Zwrot kosztów kredytowych w odpowiedniej części w związku ze spłatą kredytu przed terminem gwarantuje nam art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Teoretycznie kredytodawca jest zobowiązany w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła spłata kredytu przed terminem – do rozliczenia kredytu i zwrotu kosztów kredytu. W praktyce bywa z tym jednak różnie. Można nawet stwierdzić, że większość kredytodawców dotychczas nie respektowała obowiązku zwrotu kosztów w następstwie spłaty kredytu przed terminem. Stanowiska organów publicznych (m.in. Rzecznika Finansowego, UOKiK), a także orzeczenia sądów wyznaczają jednak jednoznacznie prokonsumencki kierunek w tym zakresie.

Spłata kredytu przed terminem do ewidentny nakaz do zwrotu prowizji i innych kosztów na rzecz kredytobiorcy. Zwrot ten ma charakter proporcjonalny do faktycznego okresu kredytowania np. jeśli przy kredycie na 10 000 zł zaciągniętego na 5 lat pobrano prowizję kredytową w wysokości 2 000 zł, zaś spłata kredytu przed terminem nastąpiła po 2,5 roku od zawarcia umowy, to stajemy się uprawnieni do otrzymania zwrotu prowizji w kwocie 1 000 zł.

Pomimo prokonsumenckiego kierunku, kredytobiorcy nadal sygnalizują problemy ze skutecznym odzyskaniem prowizji kredytowej i innych kosztów, gdy nastąpiła spłata kredytu przed terminem.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!