Umowa pożyczki – Ferratum Bank

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej warunkom umowy pożyczki stosowanej przez Ferratum Bank. Z treści strony ferratum.pl wynika, że podmiotem udzielającym pożyczki jest Ferratum Bank, który zarejestrowany jest na Malcie. Już sam ten fakt może rodzić pewne trudności, zwłaszcza, że ani na stronie internetowej, ani w treści udostępnianych warunkach umowy nie znaleźliśmy żadnego polskiego adresu do korespondencji. Jest jedynie wskazany numer telefonu i adres e-mail.

Ferratum Bank oferuje pożyczki tzw. chwilówki np. na 30 dni, jak również pożyczki w systemie ratalnym.

W przykładzie reprezentatywnym pożyczki na 30 dni – RRSO wynosi 1 971,4% – tak to nie żart. I tak biorąc 3 000 zł – będziemy musieli zwrócić 3 835 zł. Najdroższym kosztem pożyczki nie są oczywiście odsetki, lecz opłata zatytułowana jako „opłata administracyjna”, która wynosi 810 zł. Pytanie, czy zważywszy na to, że pożyczka jest udzielana przez internet, a więc w systemie w pełni zautomatyzowanym i nie wymagającym wysokich kosztów pracy – opłata administracyjna jest rzeczywiście uzasadniona w takiej kwocie. Rzecznik Finansowy czy też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie wypowiadali się, że takie opłaty jak: prowizja, opłata przygotowawcza czy opłata administracyjna powinny rekompensować rzeczywiste i faktyczne koszty ponoszone w przypadku danej pożyczki przez kredytodawcę. Wskazywano również wielokrotnie, także i w orzeczeniach sądów, że pobieranie nieuzasadnionych, wysokich kosztów pozaodsetkowych (a do takich należy m.in. opłata administracyjna) – może zmierzać do obejścia przepisów prawa o odsetkach maksymalnych (dla przypomnienia – maksymalna wysokość odsetek wynosi obecnie 10% w skali roku).

Warto w tym miejscu zauważyć, że w warunkach umowy stosowanych przez Ferratum Bank brak jest wyjaśnienia, co oznacza „opłata administracyjna” i jakie w szczególności koszty ma rekompensować.

Co w sytuacji wcześniejszej spłaty pożyczki? Ferratum Bank informuje, że sytuacji, gdy nastąpiła wcześniejsza spłata pożyczki – opłata administracyjna będzie zwrócona w kwocie proporcjonalnej wyliczonej na dzień rzeczywistej spłaty. Teoretycznie jest ok, ale co, gdyby harmonogram płatności przewidywał, że opłata administracyjna będzie płatna w początkowym okresie trwania pożyczki i uwzględniona w pierwszych ratach pożyczki. Wówczas może okazać się, że opłata administracyjna nie będzie podlegać zwrotowi? Tymczasem art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim wyraźnie wskazuje, że gdy następuje wcześniejsza spłata pożyczki – proporcjonalnemu zwrotowi powinny podlegać wszystkie koszty, nawet jeśli zostały uiszczone przed terminem rzeczywistej spłaty pożyczki.

Jeśli zaistniała w twojej sytuacji wcześniejsza spłata pożyczki w Ferratum Bank, albo chciałbyś dowiedzieć się, czy masz szanse na odzyskanie opłaty administracyjnej – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie zweryfikujemy Twoją umowę pożyczki.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!