Wcześniejsza spłata kredytu w Alior Bank

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Alior Bank jest jednym z wielu banków działających na polskim rynku, które udzielają kredytów konsumenckich. Mając odpowiednią zdolność kredytową można liczyć zapewne na kwotę sięgającą kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet więcej.

Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zwrócić szczególną uwagę na koszty kredytu. Banki, w tym Alior Bank pobierają nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe. Należy do nich najczęściej prowizja, której wysokość jest na ogół powiązana z kwotą kredytu. W niektórych przypadkach kwota prowizji kredytowej może wynosić nawet tyle co odsetki od kredytu. Z tego względu biorąc kredyt warto czasami rozważyć jego wcześniejszą spłatę.

Wcześniejsza spłata kredytu dla kredytobiorcy może oznaczać duże oszczędności. Zaoszczędzić można bowiem nie tylko na odsetkach, ale można również uzyskać zwrot prowizji kredytowej. Art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim umożliwia odzyskanie części kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu to uprawnienie, którego bank nie może wyłączyć w umowie kredytowej.

Niektóre instytucje kredytowe – pomimo ustawowego nakazu – odmawiają zwrotu prowizji w sytuacji gdy nastąpiła wcześniejsza spłata kredytu. Najczęściej pojawia się z ich strony argument, że prowizja stanowi opłatę, która nie jest związana z okresem kredytowania. Jest to jednak zarzut chybiony, ponieważ wiele instytucji m.in. UOKiK, Rzecznik Finansowy czy Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedziało się, że wcześniejsza spłata kredytu stanowi podstawę do zwrotu prowizji kredytowej. Wcześniejsza spłata kredytu gwarantuje więc ewidentne korzyści finansowe

Jeśli dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu w Alior Bank czy innym banku – jesteś uprawniony do odzyskania prowizji kredytowej. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!