Zawieszenie spłaty kredytu w czasach pandemii

Autorem tekstu jest ekspert AntyKredyt.pl

Negatywne skutki pandemii dotknęły niemal każdą dziedzinę życia – szczególnie zaś tę związaną z finansami. Wielu kredytobiorców stanęło przed ryzykiem niewypłacalności. Banki nie mogły zareagować inaczej, jak ułatwić spłacanie zaciągniętych kredytów przez osoby, które straciły stałe źródło dochodów.

Okresowe zawieszenie spłaty kredytu

Trudna sytuacja gospodarcza skłoniła banki do kooperacji oraz podjęcia kroków ku temu, aby ułatwić klientom spłatę zaciągniętych zobowiązań finansowych. Pierwsze zmiany wprowadzono już w marcu, a zatem krótko po ogłoszeniu pandemii Covid-19. Wprowadzenie rozwiązań, które miały ułatwić kredytobiorcom spłatę rat, rekomendowana było m.in. przez Prezydenta RP oraz Związek Banków Polskich. Wprowadzenie nowych ustaleń przyspieszyła także Tarcza Antykryzysowa oraz jej kolejne rozszerzenia.

Wakacje kredytowe czy zawieszenie spłaty?

Wakacje kredytowe to możliwość, z której można było korzystać znacznie wcześniej – banki oferowały odroczenie spłaty rat np. o 3 miesiące. Przed podjęciem decyzji o wystosowanie prośby o odroczenie spłaty kredytu warto dobrze przyjrzeć się umowie podpisanej z bankiem – wiele z nich już na tym etapie zaznacza, że w razie problemów finansowych możliwe jest skorzystanie z tego przywileju. Obecnie, w związku z nowymi ułatwieniami, można spotkać się w bankach zarówno z określeniem wakacji kredytowych, jak i odroczeniem rat, a nawet prolongatą (przedłużeniem spłaty).

Spłatę jakiego kredytu można zawiesić?

Z możliwości oferowanej przez banki w związku z pandemią koronawirusa mogą skorzystać niemal wszyscy kredytobiorcy. Pomoc banków obejmuje przede wszystkim usługi w ramach kredytów mieszkaniowych, gotówkowych oraz konsolidacyjnych. Zawieszenie spłaty rat jest również realne w przypadku leasingów czy kredytów przedsiębiorczych. Istnieje jednak grupa konsumentów, którzy nie mogą skorzystać z programów wsparcia oferowanych przez banki. Są to przede wszystkim osoby zadłużone, które nie dotrzymały spłaty terminu zobowiązania z innych przyczyn niż Covid-19.

Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy
Wszelkie informacje nt. przetwarzania danych osobowych dostępne są w polityce prywatności serwisu AntyKredyt.pl.


Oblicz należny Ci zwrot prowizji bankowej. Uzupełnij poniższe pola. Wynik pojawi się automatycznie.

Należy Ci się zwrot? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci go wyegzekwować!